Вже зараз! Банкову трясе – це вже не чутки: зачистка уряду. Новий прем’єр – Зеленський видав. Несподівано
Триватимуть чи після весняної відставки трьох міністрів (інфраструктури, охорони здоров’я та економіки) і літньої зміни глави МВС кадрові зміни в уряді України вже восени? Експерти оцінили.
Експерт Українського інституту політики Микита Трачук вважає, що Кабмін точно продовжать перетрушувати.
“З самого очевидного, що давно миготить в новинах — зміна міністра оборони. Швидше за все, Андрій Таран покине свій пост. Про це писали і раніше, а зараз тему активізували Ярослав Железняк з “Голосу” і Ірина Верещук з “Слуги народу”. Причому Верещук не вперше заявила, що готова очолити Міноборони. Так що Таран, мабуть, восени може втратити своє крісло. А міністерство можуть реформувати, виконуючи вимоги Заходу, в руслі так званих проНАТІвських реформ”, — прогнозує Микита Трачук.
Не виключає він і звільнення міністра юстиції Дениса Малюськи, а також повернення в тому чи іншому вигляді ексглави МВС Арсена Авакова.
“Аваков цілком може мітити в прем’єри. Тим більше, що нинішній глава Кабміну Дениса Шмигаль має всі шанси восени цього поста позбутися. А відставка прем’єра, як відомо, тягне за собою відставку всього складу уряду. Члени чинного продовжують працювати в статусі виконуючих обов’язки до призначення нового Кабінету міністрів, — нагадує Микита Трачук. — Ситуація складається таким чином, що восени у нас точно будуть рости тарифи, що викличе масові протести. Як і, можливо, спроба імплементації в українське законодавство формули Штайнмайера в ракурсі донбаського кейса. Охочих “розгойдати човен” під ці болючі теми вистачить. А Офіс президента буде шукати крайнього. І, як правило, — козлами відпущення у нас стають прем’єр і уряд. Так що Шмигаля, ймовірно, приберуть, просто тому що потрібно на когось перекласти накопичений негатив”.
Відзначимо, що Так звана «формула Штайнмаєра», яка передбачає особливий статус Донбасу, де-факто вже прописана в українському законодавстві. Однак її реалізація застопорилася через Росію, яка трактує Мінські домовленості у вигідному для неї ключі.
Про це заявив радник української делегації в Тристоронній контактній групі по Донбасу Олексій Арестович в ефірі телеканалу «Україна 24».
«Формула Штайнмаєра вперше була в законі про особливості місцевого самоврядування в ОРДЛО у вересні 2014 року. 10 пункт цього закону – це і є формула Штайнмаєра. Вона де-факто вже в українському законодавстві. Чому вона не була виконана? Тому що 4 підпункт цього 10 пункту росіяни не виконують. А там йдеться про виведення військ, роззброєння незаконних формувань, і вже потім проведення виборів. Росіяни вільно це трактують, і це трактування просунулося в інформаційний простір, багато хто плутає», – пояснив він.
Арестович підкреслив, що «формула Штайнмаєра» не передбачає проблеми «вибори або кордон». Там все дуже чітко-спочатку виведення іноземних, в цьому випадку російських військ, і тільки потім проведення виборів.
«Ця формула – про порядок імплементації особливого статусу ОРДЛО. Українське законодавство передбачає, що статус буде надано тимчасово, а потім після проведення виборів, які ОБСЄ визнає прозорими й такими, що відбулися, передача на постійній основі. Тобто «зрада» у формулі – в наданні особливого статусу на постійній основі. Але у нас і тут є технічна відповідь – для нас особливий статус Донбасу це: перше, закон про децентралізацію, друге, особлива економічна зона. Ми вважаємо, що таким чином буде виконаний особливий статус. Але у Росії свій погляд на ці речі», – резюмував він.