Як захистити сад і город від кротів: міфи та ефективні методи…

РІЗНЕ

Користь і шкода від кротів

Кроти приносять певну користь, але в дикій природі. Вони живляться шкідниками і запобігають ущільненню ґрунтів. Але на присадибних ділянках від них тільки шкода. Насамперед від них страждає естетична привабливість ландшафту. На газоні з’являться пагорби землі, це некрасиво і косити неможливо. Що й казати про город, де кроти підривають коріння овочам і зводять всю працю господарів нанівець. Прориваючи ходи близько до поверхні і утворюючи величезні пустоти тунелів, кріт ставить під загрозу більшість рослин, насамперед цибулинних, бульбових, трав’янистих багаторічників, овочів, трав, сходів і розсади. Особливої шкоди кроти завдають грядкам з коренеплодами.

Є й інші небезпеки, пов’язані з кротами:

  • Провалившись у тунель, можна легко травмуватися.
  • Кроти змішують неродючі і родючі шари ґрунту.
  • Освоюючи територію, кроти можуть пошкодити дренажні канави, стоки, кабелі та інші комунікації.
  • Кроти зменшують різноманіття корисних черв’яків і комах, а від цього порушується екосистема.
    Бурхлива діяльність кротів на ділянці.

У наших садах «орудує» кілька підвидів кротів, але домінує кріт європейський. У них гострий нюх і слух. Розмір садових кротів не перевищує 18 см, а вага 100. Вони створюють дуже складну систему ходів у родючому шарі ґрунту. Гнізда на глибині до 2 м оточені круговими галереями з декількома видами ходів і коморами із запасами. Більшість кормових ходів розташована на глибині від 6 до 20 см – якраз в зоні залягання коренів більшості культурних рослин. Кроти не впадають в сплячку і навіть в регіонах з суворими зимами під сніговим покривом продовжують рити ходи, заглиблюючись.

Розмножуються кроти навесні, 1 раз на рік. Кожна самка здатна виносити до 5 дитинчат. І через 6-7 тижнів овни стають самостійними.

Кроти їдять равликів і слимаків, дрібних мишок, жуків, мокриць, павуків, медведок, дротяників, личинок хруща та інших шкідників, але улюблені ласощі – черв’яки, особливо дощові. У день один кріт з’їдає стільки їжі, скільки сам важить. Ненажерливість кротів, які не можуть прожити без їжі більше 17 годин, змушує їх проривати в день до 20 метрів ходів. І якщо на ділянці з’являються сім’ї, вони охоплюють вражаючі території.

Профілактика і боротьба з кротами

«Суцільний» бар’єр від кротів створити майже неможливо. Звичайно, можна спробувати використати один з кардинальних заходів, що не допустить кротів у сад.

Один з надійних варіантів – вкопати щити або сітки по периметру всієї ділянки, газону або городу. Їх треба заглибити на 40 см, щоб не дати кротам пробратися. Але це досить затратно по грошах, роботі і часу.

Кішки і собаки – ефективні, але примхливі помічники-мисливці, яких не так просто зацікавити кротами.

Є рослин з отруйним корінням і запахом, що відлякує кротів. Це бобові, нарциси, кріп, рябчик, базилік, селера, але захистити ними ділянку або город з усіх боків майже неможливо.

Починати боротися з кротами потрібно, щойно помітили на своїй ділянці першу або перші горбочки ґрунту. Найкраще це робити навесні, до початку посіву і посадки.

Не марнуйте час на засипання або затоплення ходів. Коли один хід буде засипаний або затоплений, кроти виконають кілька інших, завдаючи ще більшої шкоди. Чим більше втручання – тим масштабніша «відповідь».

Капкани, пастки, просочені отрутохімікатами засоби, небезпечні для ґрунту, тварин і навіть людини – пережиток минулого. Боротьбу з кротами хочеться вести не тільки безпечно, але і мирно. У багатьох країнах кроти захищені Червоною книгою. Але навіть якщо винищення кротів не є у нас правопорушенням, вдаватися до крайнощів не варто. Кроти – одна з найважливіших «ланок» екосистеми, що підтримує баланс ґрунту. Вони в природі приносять чимало користі. Гуманніше і раціональніше обрати шлях відлякування.

Кроти мають настільки чутливий слух і нюх, що можна знайти безпечний та повністю екологічний засіб, який допоможе відлякати їх від ділянки.

З кротами на ділянках і городах можна боротися за допомогою:

  • електричних і механічних відлякувачів, які створюють шуми, вібрації або ультразвук для відлякування кротів з території;
  • біопрепарати, які повністю розкладаються в ґрунті і абсолютно безпечні для навколишнього середовища.
  • Джерело:smereka-ua.pro
Копіювати

Залишити відповідь